برای مطالب

7p برای خدمات

برای مطالب

خدمات دارای ابعاد مختلفی است که بسیار مهم هستند.عوامل بازاریابی در ارتباط با بازاریابی خدمات بسیار مهم هستند، تعیین و انتخاب بازاریابی بر عهده مدیر است که می تواند نتایج بسیار مهمی را برای شرکت بدست آورد.

بازاریابی خدمات، بازاریابی گسترده با عریض هم گفته می شود.همان طور که در دیگر مطالب بلاگ نورون اشاره شد در بازاریابی شامل 4p میشود:1-محصول 2- قیمت 3-مکان 4-تبلیغات و ارتقاء ولی برای خدمات و بازاریابی خدمات شامل 7p می شود: 1-محصول 2-قیمت 3- مکان 4- تبلیغات 5-قرایند 6- افراد 7- شواهد فیزیکی و محیطی.

با 7 P بازاریابی خدمات آشنا شویم: 1. محصول 2. قیمت 3. مکان 4. ارتقاء 5. فرآیند 6. شواهد فیزیکی 7. افراد.

1-اولین p خدمات: شواهد فیزیکی(Physical Evidence)

در بسیاری از کسب و کار ها که محصول به صورت فیزیکی دیده نمی شود که ممکن است این محصول، سرویس یا خدمات باشد، مواردی دیگری وجود دارد که تصمیم مشتری را شکل می دهد.

این بسیار مهم است که هنگامی که شما محصول قابل لمسی ندایرد، به راه های رسیدن به آن محصول غیر فزیکی بیشتر دقت کنید و نحوه ارائه و معرفی آن را به خوبی تعیین و اجرا کنید.

2-دومین p خدمات: فرآیند(Process)

منظور از فرآیند مجموعه اقدامات و فعالیت هایی است که در خلل معرفی و بازاریابی و فروش انجام می شود تا در نهایت کالا و محصول به فروش برسد.که چگونه؟ به چه شکل؟ چه رمان؟ و درکجا؟ صورت گیرد.

3- سومین p خدمات: افراد(Persons)

خدمات و سرویس ها که دیده نمی شودند یعنی ملموس نیستند، توسط افراد که اون محصول را ارائه و معرفی می کنند تعریف می شوند، بسیار مهم است که افراد تیم بسیار مناسب و با استفاده از روش های به روز و دقیق این مراحل را برای محصولات انجام دهند.

برای بهتر فهمیدن 4p دیگر از پی های خدمات به پست بلاگ 4p به زبان بازاریابی رجوع کنید و دراینجا فقط توضیح اجمالیی را ارائه کرده ایم.

خدمات

 

4-چهارمین p خدمات: ارتقا(Promotion)

ارتقا زمانی مهم است که تعداد رقبا زیاد است و اهمیت دارد که یک سرویس از سرویسی دیگر متمایز شود.از همین رو است که سرمایه گذاری زیادی در حوزه اول ارتقا محصول و بعد تبلیغات آن می شود تا به هر طریقی محصول به چشم بیاید.

5-پنجمین p خدمات: مکان(Place)

در بسیاری از محصولات، مکان تولید و فروش کالا یک است، مکان ها به 2 دسته تقسیم می شوند: 1-فیزیکی 2- دیجیتالی یا آنلاین. برخی خدمات هم نیاز دارند که در محل مشتری ارائه شوند.

6- ششمین P خدمات: قیمت گذاری(Pricing)

مشکل در تعیین قیمت در واقع هزینه ارائه سرویس است.در مواردی که محصول شما فیزیکی است شما می توانید تصمیم بگیرید که چه مقداری از هزینه مواد و تجهیزات اولیه خود را از مشتری دریافت کنید و چه مقدار سود و همچنین با توجه به بازار مشخص است که این محصول فیزیکی چه مقدار می ارزد ولی در خصوص خدمات نمی توان قیمت معینی تعیین کرد و بسته به زمانی که صرف می شود و کیفیت خدمات نیز متفاوت است.

7-هفتمین P خدمات:  محصولات(Products)

مهمترین نکته آن است که آنچه به مشرتی فروخته می شود و مشتری از آن استفاده می کند و به دستش می رسد نیز محصول نامیده می شود

در مورد سرویس ها و خدمات نیز این چنین تعریف می شود: هرآنچه انجام می شود و نیاز مشتری را برطرف می کند و برای مشتری انجام می شود نیز محصول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-2ویژن-1
دیجیتال_مارکتینگ

ویژن فروش

در مورد برند ها و مارک هایی از آن ها خریداری می کنید به خوبی فکر کنید، چرا این نام های تجاری را انتخاب می

بیشتر بخوانید »
گوگل-ادز-و-قوانین-آن2
دیجیتال_مارکتینگ

گوگل ادز و قوانین آن

گوگل ادز(google ADs) که در ابتدا با نام گوگل ادوردز(google AdWords) شناخته می شد، اکوسیستم یا پلتفرم سرویس تبلیغاتی شرکت گوگل است، که در آن

بیشتر بخوانید »